Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Oct 28

Pierwszy odwiert w gminie Wierzbica

Dotora Awiorko//Fotorzepa//Orlen, http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/16958_pierwszy_odwiert_w_gminie_wierzbica.htmlHenryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Geolog Kraju wziął udział w uroczystościach uruchomienia pierwszego odwiertu poszukiwawczego złóż gazu łupkowego na terenie gminy Wierzbica w miejscowości Syczyn. Rozpoczynający się dziś etap prac przez spółkę ORLEN Upstream, wchodzącą w skład koncernu PKN Orlen zakłada wykonanie próbnego odwiertu na głębokość 3000 metrów.

Ministerstwo Środowiska - resort odpowiedzialny za przyznawanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego bazuje na prawie zgodnym z normami Unii Europejskiej i zapewnia o istnieniu systemu czuwania nad aspektami środowiskowymi poszukiwań. Dotychczasowe prace prowadzone w Polsce nie potwierdziły do tej pory żadnego udokumentowanego negatywnego oddziaływania poszukiwań na środowisko  - stwierdził minister Jezierski podczas przemówienia skierowanego do zebranych przedstawicieli biznesu, administracji samorządowej i mediów.

Zgromadzeni w Syczynie goście na czele z ministrem Henrykiem Jackiem Jezierskim i Jackiem Krawcem, prezesem zarządu PKN Orlean po zwiedzeniu wiertni wyjaśniali obecnym na miejscu przedstawicielom mediów i władz lokalnych interesujące ich tematy związane z rozpoczynającą się inwestycją.

Ministerstwo Środowiska wydało już ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków
w Polsce. Ministerstwo na bieżąco kontroluje wykonywanie koncesji. W ich wyniku stwierdzono brak negatywnego oddziaływania na środowisko działań związanych z pracami poszukiwawczymi gazu łupkowego.

Autor: Ministerstwo Ochrony Środowiska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>