Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 23

Polskie “nie” dla ogólnoeuropejskiej regulacji sektora gazu łupkowego

http://files.gadu-gadu.pl/donald-tusk-7f461b93e34c422cfb7c45e7f3809dd821ba7c04.jpgPoszukiwanie i produkcja węglowodorów, także tych pochodzących z niekonwencjonalnych źródeł są wystarczająco uregulowane. Traktat Lizboński nie przewiduje ogólnoeuropejskich regulacji tego sektora - stwierdziło w wydanym w poniedziałek oświadczeniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Polska jest pierwszym krajem po Stanach Zjednoczonych, w którym firmy podejmują poważne wysiłki na rzecz wykorzystania gazu łupkowego. Premier Donald Tusk określił je, jako „ogromną szansę”, która zmniejszyłaby uzależnienie kraju od gazu z Rosji, stworzyła dziesiątki tysięcy miejsc pracy oraz zasiliła finanse państwa.

 

Ministerstwo odpowiedziało w ten sposób na pomysł przygotowania projektu ogólno-unijnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i kwestii ekologicznych dla sektora wysunięty w piątek przez Europejskiego Komisarza ds. Energii Günthera Oettingera; projektu, który poza Stanami Zjednoczonymi znajduje się wciąż w początkowym stadium. Agencja AFP powołując się na słowa Oetingerra, donosi, że niektóre z propozycji mogą być przedstawione „wiosną przyszłego roku.”

 

„Nie ma potrzeby wprowadzania nowych regulacji”- twierdzi ministerstwo. „Trzeba natomiast zadbać, aby przestrzegano obecnych przepisów i monitorowano wydobycie, tak by było ono zgodne z istniejącymi standardami i wymaganiami.”

 

Polska posiada 5,3 bilionów metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, co według raportu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych przy obecnym rocznym zużyciu surowca wystarczyłoby na ponad 300 lat.

 

Powtarzając za członkami zarządu polskiego monopolisty gazowego PGNiG, przedstawiciele ministerstwa stwierdzili, że Traktat Lizboński oraz Traktat Karty Energetycznej jednoznacznie stwierdzają niepodzielne prawo państwa do korzystania z własnych surowców energetycznych, nie przewidując przy tym konieczności dostosowywania się do ogólnoeuropejskich uregulowań.

 

„Metodę kruszenia hydraulicznego w wydobyciu ropy i gazu na skalę przemysłową stosuje się na całym świecie od wielu lat. Jak do tej pory nie stwarzała ona żadnych problemów”- uważają przedstawiciele MSZ.

 

W maju Francja zakazała użycia szczelinowania i kruszenia hydraulicznego- istotnych technik wydobycia gazu łupkowego.

 

„Uważamy, że kraje, które mają doświadczenia z metodą kruszenia powinny się nimi dzielić. Nie rozumiemy natomiast, dlaczego kraje, które nigdy nie miały z nią do czynienia (na swoim terytorium) chcą jej zakazać”- stwierdził w maju kierujący odwiertami Marek Karabul, zastępca dyrektora wykonawczego PGNiG.


Za:  http://www.foxbusiness.com/markets/2011/09/23/correct-12-poland-no-need-for-eu-wide-shale-gas-sector-regulation/#ixzz1ZAKCp117

 

Marynia Kruk

23.09.2011

Dow Jones Newswires

 

Tłumaczenie: Bartłomiej Sokół

Autor: Bartłomiej Sokół
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>