Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT in /home/www/psz_www/polska_usa/templates/politicalxtc/XTC/XTC_library.php on line 79
Kultura - Polska-USA

 

Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Kultura
Mar 08

Festiwal kultury polskiej już po raz piąty

W ostatnią niedzielę lutego, w przeddzień obchodów dnia gen. Kazimierza Pułaskiego w stanie Illinois, już po raz piąty odbył się festiwal kultury polskiej w Chicago.
Więcej…
Mar 03

Kilka słów o weteranach

Do 28 marca potrwa w Instytucie Sztuki Współczesnej w Bostonie wystawa Krzysztofa Wodiczki zatytułowana The Veterans’ Project.

Więcej…
Mar 01

"Fryderyk Chopin i kino" / "Romance in Light”

"Fryderyk Chopin i kino" / "Romance in Light”

Chopin nie jest częścią Polski, ale jej sercem. Boris Pokrovsky
Więcej…
Lut 25

Zbigniew Brzeziński w pniu drzewa

Do 27 lutego w nowojorskiej galerii sztuki współczesnej Kouros na Manhattanie można obejrzeć rodzinę Brzezińskich... w drzewach. Na taki pomysł wpadła rzeźbiarka, żona Zbigniewa Brzezińskiego, Emilie, która postanowiła w swym najnowszym projekcie zatytułowanym "Family Trees" zaakcentować korzenie swojej rodziny.
Więcej…
Lut 23

SONDA: Które osiągnięcie Afro-Amerykanów jest według Ciebie najważniejsze?

Muzyka Afro-Amerykańska

Od zawsze zawierała w sobie elementy oporu, walki i społecznego nonkonformizmu. Przez pokolenia piosenki były kompowane w ukryciu, a magia symboliki i metafory wyrażała moc emocji towarzyszących beznadziejnem życiu ówczesnym murzyńskich niewolników. Podstawowymi formami muzycznymi były spirytualia, które stały się źródłem powstania takich gatunków jak: blues, jazz, gospel czy hip-hop. Afro-amerykańska muzyka to sekretne okno na świat, ukryta siła, uśpiony potencjał oraz spontaniczny przekaz, który dawał i daję nadzieję, pobudzał i nadal pobudza do działania. Polirytmiczne struktury oraz motyw ,,zawołania-odpowiedzi" to charakterystyczne elementy większości afro-amerykańskich gatunków muzycznych. Tylko wymagana liczba slów, ograniczjąca ten tekst, zabrania zamieszczenia pełnej listy Afro-Amerykanów, którzy nie bez polotu reprezentują omawiany gatunek. Joe Carter, Scott Joplin, Ray Charles, James Brown, Tupac Shakur, Michael Jackson, Erykah Badu...


Brown v. Board of Education

W 1954 roku decyzją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych segregacja szkół dla białej i czarnej młodzieży została uznana za sprzeczną z konstytucją. Dziecku powoda, Olivera Browna odmówiono przyjęcia do szkoły dla białych, która mieściła się znacznie bliżej ich domu i skierowano do szkoły dla czarnej młodzieży. Brown w swej obronie powoływał się na wyniki badań dowodzące, że segregacja w szkołach negatywnie wpływa na psychikę dzieci czarnych. Decyzja na jego korzyść była krokiem milowym w kierunku desegregacji szkół w całych Stanach Zjednoczonych.


"Quiltmaking"

Robienie kocy, szycie narzut, pikowanie kołder? Szaleństwem byłoby spolszczenie tej pięknie brzmiącej amerykańskiej nazwy. ,,Quiltmaking" to historia wyszyta na skrawku materiału, emocjonalny zapis osobistych wydarzeń, część intymnego życia zniewolonych Afro-Amerykanek. Proces powstawania jest najlepszym przykładem na to, że ówczesne niewolnicze życie równało się z ciągłym pasmem ograniczeń i zakazów. Brak dostępu do lepszych jakościowo materiałów odbił się na estetyce prac, a w konsekwencji zaniżył status społeczny utalentowanych Afro-Amerykanek. Jednak ,,quiltmaking" nie powinien być oceniany przez jakiegokolwiek arbitra elegancji, a przyciągać wrażliwością, intymnością, ciepłem i prostotą. Wiele prac żyje nadal i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Śmierć męża, córki lub syna skłaniała do oddania im hołdu za pomocą igły i nitki. Skrawki ubrań zmarłego krewnego zostały zszywane w ciekawą kompozycję, a tym samym najbliższa osoba nigdy tak naprawdę nie umierała. Zawsze można było się do niej przytulić, przypomnieć sobie jej wygląd, wytrzeć łzy kawałkiem jej ,,codzienności".


Montgomery Bus Boycott


Mimowolną inicjatorką bojkotu środków komunikacji publicznej w Montgomery w Alabamie stała się czarnoskóra szwaczka Rosa Parks, która usiadła w przedziale autobusu przeznaczonym dla białych. Za odmowę ustąpienia miejsca białemu została aresztowana 1 grudnia 1955 roku i ukarana grzywną. Lokalni przedstawiciele czarnej społeczności, na czele z Martinem Lutherem Kingiem w akcie protestu zaprzestali korzystania ze środków komunikacji miejskiej na ponad rok i wszędzie dochodzili pieszo. Bojkot zakończył się uznaniem segregacji w publicznych środkach transportu stanu Alabama za niezgodną z konstytucją. Rosę Parks uznano za jedną z pionierek ruchu na rzecz uzyskania przez społeczność Afro-Amerykańską praw obywatelskich.


Powstania niewolnicze

Buntów było wiele, a każde wiązało się z wielkim religijnym wizjonerstwem. Bazując na profetyzmie przywódców, Afro-Amerykanie raz po raz dawali się skusić obietnicą lepszego jutra. W 1800 r. Gabriel Prosser walczył wraz z grupką tysiąca powstańców. Zdobył Richmond, by wkrótce na skutek zdrady skończyć na stryczku. Dwadzieścia dwa lata później przyszła kolej na Denmarka Veseya. Zainspirowany biblijnymi podaniami o wyzwoleniu Żydów z niewoli egipskiej pod swoją egidą zrzeszył niewolników ze wszystkich plantacji otaczających Charleston. Buntownicy mieli potajemnie zabijać swoich właścicieli, jednak ktoś nie wytrzymał napięcia. Vessey został zdradzony i powieszony. W 1831 niewolnicy usłyszeli obietnice Nata Turnera, który głosił nadejście Nowego Jeruzalem. Przywódca wraz z poplecznikami długo nie szukał konkretnego winnego. Ludzie Turnera dokonywali egzekucji na każdej białej rodzinie, która była w posiadaniu jakiegokolwiek niewolnika. Bunt przybrał sporych rozmiarów; ostatecznie stłumiony przez regiment armii. Turner po miesiącu unikania wymiaru sprawiedliwości, został pojmany i powieszony. Wszystkie powstania charakteryzowały się silnymi wpływami religii chrześcijańskiej. Poza tym można je uznać za romantyczne zrywy, które z góry skazane na niepowodzenie, co kilka lat dawały Afro-Amerykanom obraz lepszego jutra.


Marsz na Waszyngton za Pracą i Wolnością

28 sierpnia 1963 roku w Waszyngtonie odbyła się demonstracja ludności na rzecz zniesienia segregacji rasowej, organizacji nowych miejsc pracy i podwyższenia płacy minimalnej. Setki tysięcy demonstrantów różnych ras przemaszerowały pod Pomnik Lincolna, gdzie uwieńczeniem akcji był wiec, na którym przemawiali działacze ruchu praw obywatelskich, w tym Martin Luther King (słynna mowa I Have a Dream) oraz odbywały się występy artystów. Była to największa demonstracja o wolność w historii Ameryki. Jej następstwem było przyjęcie w 1964 roku Ustawy o Prawach Obywatelskich (Civil Rights Act).


"Black is beautiful"

Ruch ,,Czarne jest piękne" to odpowiedź na propagandę amerykańskich mass mediów lat 60-tych. Ówczesna czwarta władza głosiła, że fizyczne cechy ludzi o białym kolorze skórzy są bardziej pożądane i atrakcyjniejsze niż te reprezentowane przez Afro-Amerykanów. ,,Black is beautiful" pozwolił na wyzbycie się kompleksów, sprawił, że każdy czarnoskóry Amerykanin mógł otwarcie prezentować swoją urodę i sposób bycia. Dzisiaj to angielskie wyrażenie nie kojarzy się ze społecznym ruchem, ale z wyglądem i modą współczesnych Afro-Amerykanów. Kręcone włosy, ciemna karnacja, duże usta, brązowe oczy, luźny i kolorowy styl ubierania się to tylko niektóre ze znaków firmowych. Kiedyś były powodem do wstydu, dziś się ich pożąda.


Civil Rights Act (1964)

Ustawą Sądu Najwyższego uchwaloną przez Kongres i podpisaną przez prezydenta Johnsona zakazano segregacji i dyskryminacji rasowej w miejscach publicznych (teatrach, kinach, restauracjach, hotelach) oraz w szkolnictwie. Od właścicieli zakładów pracy akt wymagał zapewnienia równych szans na zatrudnienie bez względu na pochodzenie, kolor skóry,religię czy płeć. Ustawa o Prawach Obywatelskich poruszyła również kwestię zwiększenia ochrony praw do głosowania, która znalazła swe odbicie w Ustawie o Prawach Wyborczych z 1965 roku (Voting Rights Act).<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >> Strona 10 z 16

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>