Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Maj 22

Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla TVP Info po szczycie NATO w Chicago

TVP Info: Panie prezydencie, szczyt się zakończył, przywódcy państw uczestniczący w szczycie rozjechali się już do domów, jest pan chyba jednym z ostatnich prezydentów, który został tutaj w Chicago. Wczoraj bił od pana optymizm. Noc minęła, przespał się pan z ustaleniami ze szczytu, dzisiaj dalej pan uważa, że to wielki sukces?


Bronisław Komorowski: Uważam, że udało się nam osiągnąć to, co zakładaliśmy, a to jest jakaś miara sukcesu oczywiście. Tymi sprawami, na których nam zależało była zasada jednoznacznego zakończenia misji w Afganistanie z udziałem żołnierzy polskich i niepodjęcie decyzji, które by nam wiązały ręce jeśli chodzi o przyszłość zaangażowania Sojuszu w Afganistanie, bo uważamy, że trzeba szukać rozwiązań już bardziej natury politycznej, ekonomicznej, a nie militarnej.

 
Więcej…
Maj 22

Prezydent Komorowski dla Polsat News po szczycie NATO w Chicago

Wywiad prezydenta dla Polsat News udzielony w Chicago

Polsat News: Z prezydentem Bronisławem Komorowskim spotykamy się w Chicago już po zakończeniu szczytu NATO. Dzień dobry panie prezydencie.

 
Bronisław Komorowski: Dzień dobry pani, witam państwa.
 

Panie prezydencie, powiedział pan, że ten szczyt potwierdził to, na czym Polsce zależało. Proszę powiedzieć, na czym zależało nam najbardziej i dlaczego możemy czuć się w pełni usatysfakcjonowani?

 
Więcej…
Maj 21

Wystąpienia ministra Sikroskiego w Chicago Council on Global Affairs

http://www.msz.gov.pl/gallery/BRP/201205/20120521NATO/2a.jpg

Pełny tekst wystąpienia ministra w Chicago Council on Global Affairs

Maj 21

Prof. Kuźniar: deklaracje NATO korzystne dla Polski

http://photos.state.gov/galleries/poland/5/may_2012/summit300.jpgDeklaracje zakończonego w poniedziałek szczytu NATO w Chicago, który potwierdził kluczową rolę zapisu o wspólnej obronie, są korzystne dla Polski - powiedział PAP w Chicago prezydencki doradca ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

Więcej…
Maj 20

Prezydent Komorowski: Nie tylko Polska za tradycyjną rolą NATO

Polska nie jest osamotniona w akcentowaniu zasady wspólnej obrony jako podstawowej funkcji sojuszu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, uczestniczący w szczycie NATO w Chicago. Dodał, że powszechne jest też przekonanie o konieczności wyjścia z Afganistanu do końca 2014 r.

- Polska nie była osamotniona, jeśli chodzi o prezentowanie punktu widzenia, że podstawową funkcją sojuszu są działania na rzecz obrony krajów członkowskich - powiedział Bronisław Komorowski dziennikarzom w niedzielę wieczorem czasu lokalnego.  - I nie była osamotniona w akcentowaniu faktu, że musi to znaleźć odbicie w konkretnych działaniach i decyzjach, zaczynając od kwestii ćwiczeń, przez wykonanie planów ewentualnościowych, aż do systemu tarczy antyrakietowej oraz uzyskiwania zdolności do działania w operacjach większych, wymagających zaangażowania więcej niż jeden korpus - dodał podsumowując pierwszy dzień szczytu.

Więcej…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >> Strona 1 z 36

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>