Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Jan 03

Barack Obama podpisał porozumienie ws. klifu fiskalnego

Obama podpisał w środę (02.01.13) bezkompromisowe porozumienie w sprawie „klifu fiskalnego”, ochraniając tym samym Amerykę od podwyżek podatków i drastycznych, natychmiastowych cięć wydatków budżetowych – podał Biały Dom.

W oświadczeniu Biały Dom potwierdził, że Obama późno w środę podpisał porozumienie, które podwyższyło podatki dla najbogatszych Amerykanów, zachowało ulgi podatkowe dla zarabiających poniżej 400 tys. dolarów rocznie i opóźniło cięcie wydatków na dwa miesiące.

„Porozumienie senatorów chroni 98 procent Amerykanów i 97 procent małych przedsiębiorców z klasy średniej od podwyżki podatków. Mimo, że ani demokraci, ani republikanie nie osiągneli tego, co chcieli porozumienie jest właściwym rozwiązaniem dla naszego kraju. ” – podkreślił Barack Obama.

Zachowane zostały również zasiłki dla bezrobotnych.

Gdyby porozumienie nie zostało osiągnięte, Amerykanie musieliby zmierzyć się z podwyżkami podatków i głębokimi cięciami wydatków na 500 mld. dolarów.

Obama podpisał również ustawę o wydatkach obronnych USA na 633 mld. dolarów, która sfinansuje wojnę w Afganistanie i zwiększy bezpieczeństwo amerykańskich misji na całym świecie.

„Zatwierdziłem doroczną ustawę o autoryzacji obrony narodu, tak jak w poprzednich latach, ponieważ pozwala to udzielić niezbędnego wsparcia dla członków służby wojskowej i ich rodzin, odnawia istotne narodowe programy bezpieczeństwa oraz pomaga zapewnić, że Stany Zjednoczone będą nadal posiadać najsilniejszą armię na świecie” – powiedział Obama w oświadczeniu po podpisaniu aktu. Stwierdził również, że podpisał akt pomimo zastrzeżeń.

„W czasach gdy wszyscy urzędnicy mają potrzebę eliminacji marnotrawienia lub powielenia wydatków, różne sekcje w akcie ograniczają zdolność Ministerstwa Obrony do skierowania ograniczonych zasobów do najwyższych priorytetów dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – dodał.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: agata.florczak
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>