Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Dec 31

Brak porozumienia w sprawie „klifu fiskalnego”

Prezydent Barack Obama zaapelował w niedzielę (30.12.12) do kongresu o podjęcie działania w sprawie tzw. „klifu fiskalnego”.

„Mówią, że ich największym priorytetem jest upewnienie się, że radzimy sobie z deficytem w poważny sposób, ale sposób w jaki się zachowują, pokazuje, że ich jedynym priorytetem jest potwierdzenie, że ulgi podatkowe dla najbogatszych amerykanów są chronione. Wydaje się, że to ich nadrzędny, jednoczący temat” – stwierdził Obama.

Wymienione uwagi pojawiły się, kiedy ustawodawcy w Waszyngtonie przygotowywali się do rzadkich niedzielnych obrad. Ale do tej pory nie jest pewne, czy politycy będą mieli jakiekolwiek akty prawne „fiskalnego klifu” do dyskutowania.

Kongres ma czas do północy, aby znaleźć rozwiązanie obecnego fiasko. Termin ten automatycznie uruchomi szereg środków fiskalnych, które jak mówią eksperci mogą wpędzić USA z powrotem w recesję.

Jeśli nic nie zostanie wyjaśnione, Amerykanie 1 stycznia zobaczą podwyższone podatki, zacznie obowiązywać fala głębokich cięć wydatków, a 2 miliony bezrobotnych stracą swoje zasiłki.

Zadanie osiągnięcia kompromisu spadło na Harry’ego Reid’a, demokratycznego lidera większości i Mitch’a McConnell’a, który kieruje mniejszością republikańskiego senatu. Obydwoje zostali wezwani do Białego Domu w piątek (28.12.12) wraz z spikerem Białego Domu, Johnem Boehnerem. Sekretarz skarbu Timothy Geithner również uczestniczył w spotkaniu.

Po spotkaniu Obama stwierdził że pozostaje „skromnie optymistyczny” , że porozumienie może zostać osiągnięte.

Boehner odpowiedział mówiąc, że Amerykanie wybrali prezydenta, który ma prowadzić, nie brać na siebie winę.

„Dzisiejsze komentarze prezydenta są ironiczne tak jak powracającym tematem naszych negocjacji była jego niechęć do wyrażania zgody na wszystko co wymagałoby od niego sprzeciwienia się swojej partii.” – dodał.

"Jeśli wszystko inne zawiedzie, jeśli Republikanie zdecydują się zablokować porozumienie, w taki sposób, że podatki rodzin średnio zamożnych wzrosną od 1 stycznia, to złożymy w kongresie nowy projekt ustawy 4 stycznia, która zablokuje podwyższenie podatków dla rodzin średniozamożnych" - oznajmił Obama.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: agata.florczak
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>