Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 25

Bronisław Komorowski z wizytą w Nowym Jorku

Wczoraj (24 września br) prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przybyli do Nowego Jorku. Prezydent ma wziąć udział w 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To jednak nie przeszkodziło mu w spotkaniu i rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Po wyczerpującej podróży para prezydencka uczestniczyła w kolacji powitalnej wydanej w Białym Domu dla uczestników sesji.

Dziś, 25 września, prezydent Komorowski ma odwiedzić Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point, gdzie najpierw spotka się z władzami uczelni, a później złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W środę rozpocznie się pierwsza sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów, na której przewidziano wystąpienie Prezydenta RP. Po wystąpieniu prezydent uda się na spotkanie z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą oraz przedstawicielami polsko-amerykańskich izb handlowych i firm polskich aktywnych na rynku amerykańskim. Później wraz z małżonką, spotka się z Polakami mieszkającymi w Nowym Jorku. Spotkanie odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Tam też zaplanowano uroczystość z okazji wręczenia odznaczeń dla zasłużonych działaczy polskich w Ameryce, a także dla Amerykanów, którzy pomagali sprawie polskiej.

Podczas ceremonii zostaną również wręczone wysokie odznaczenia państwowe. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii amerykańskiej, zostanie odznaczony nowojorski kardynał Timothy Dolan. W nowojorskim konsulacie prezydent odznaczy również 100 letnią Marthę Eggerth, żonę polskiego śpiewaka Jana Kiepury, za promowanie polskiej muzyki. Uhonorowana zostanie też demokratyczna kongresmenka z Ohio Marcy Kaptur .To dzięki jej inicjatywie amerykańskie Archiwa Narodowe umieściły w Internecie dokumenty o zbrodni katyńskiej.

Mimo, że plan wizyty jest dość napięty, Bronisław Komorowski będąc jeszcze w Polsce stwierdził, że chciałby porozmawiać z Barackiem Obamą na temat zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Joanna Nędzyńska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>