Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Dec 22

Człowiek roku 2012, Barack Obama

Magazyn  „Time” od 1927 roku przyznaje nagrodę dla człowieka, grupie ludzi lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie. W tym roku tytuł człowieka roku otrzymał Barack Obama.

Redaktor „Time’a” Rick Stengel uzasadnił wybór słowami: „Jesteśmy w środku historycznych przemian kulturowych i demograficznych, Obama jest zarówno symbolem jak i w pewnym sensie architektem nowej Ameryki”.

Barack Obama otrzymał tytuł po raz drugi. W 2008 roku otrzymał tytuł kiedy był prezydentem – elektem.

W wywiadzie dla „Time”, Obama stwierdził, że jego ponowna elekcja jest „bardziej satysfakcjonująca ,niż wygrane wybory w 2008 roku”, dodał również: „ Przeszliśmy przez bardzo trudny okres. Amerykanie słusznie byli sfrustrowani tempem zmian, gospodarka nadal się boryka z problemami, a prezydent, którego wybraliśmy jest niedoskonały, ale mimo wszystko jest tym kim chcemy być i to jest dobre.”

Wśród kandydatów do tytułu wymieniano również Malalę Yousafazai (pakistańską nastolatkę, działaczkę na rzecz obrony praw kobiet, która została postrzelona przez talibów), Tima Cook’a (dyrektora generalnego Apple), Mohameda Mursi (prezydenta Egiptu) oraz Fiabolę Giannati (włoską badaczkę zajmującą się fizyką cząstek elementarnych).

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: agata.florczak
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>