Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 24

Emeryci murem za Obamą

W piątek (21 września) w Nowym Orleanie odbyła się wspólna konferencja republikańskiego kandydata na wiceprezydenta Paula Ryana oraz ubiegającego się o reelekcję prezydenta Baracka Obamy.

Kiedy na scenę wkroczył Paul Ryan i przedstawił swój plan reformy państwowego funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla osób starszych (Medicare), został wygwizdany przez wszystkich starszych obywateli. Gdy zaczął przemawiać Barack Obama (przemawiał za pomocą telebimu, ponieważ w piątek przebywał w Wirginii), wszyscy zgodnie przywitali go okrzykami i aplauzem.

Przemówienie Ryana nie podobało się szczególnie działaczom AARP czyli American Association of Retired Persons (Amerykańskie Zgromadzenie Ludzi Emerytowanych), które jest jedną z najpotężniejszych grup lobbujących w USA. Barack Obama dwa lata temu zaproponował reformę, w której każdy obywatel ma mieć zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, co ma uniemożliwić firmom ubezpieczeniowym odmowę ubezpieczenia osobom cierpiącym na rozmaite choroby. Republikanin Paul Ryan chce, żeby tej reformy w ogóle nie przeprowadzono. W jego mniemaniu, taki zabieg będzie wymagał obcięcia 716 miliardów dolarów z funduszu Medicare. Kandydat na wiceprezydenta proponuje sprywatyzować Medicare, aby emeryci musieli wykupić ubezpieczenia od firm prywatnych.

Właśnie te proponowane zmiany nie spodobały się przedstawicielom AARP, szczególnie, że niezależni eksperci twierdzą, że taki plan zrujnowałby kieszenie emerytów. Demokraci również nie pozostawiają suchej nitki na projekcie Ryana twierdząc, że w ostateczności emeryci zostaną pozostawieni sami sobie bez żadnej opieki zdrowotnej.

Jak widać plan Republikanów na zwycięstwo coraz bardziej się rozpada. Nie dość, że emocje po niedawnej, bulwersującej wypowiedzi Mitta Romneya nie opadły to jeszcze społeczeństwo zaczyna mieć coraz mniej zaufania do obu kandydatów republikańskich i do proponowanych przez nich zmian.

 

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Joanna Nędzyńska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>