Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Jan 07

John Brennan zostanie nowym szefem CIA

Prezydent Barack Obama nominuje Johna Brennana, swojego głównego doradcę ds. walki z terroryzmem, na stanowisko szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Prezydent ogłosi nominację Brennana dzisiaj (7.01.13). Ogłosi również, że stanowisko ministra obrony obejmie Chuck Hagel.

Brennan pracował jako asystent prezydenta do walki z terroryzmem i bezpieczeństwa USA od 2009 roku. Stworzył strategię Białego Domu, która ma na celu agresywnie ścigać podejrzanych o terroryzm używając uzbrojonych samolotów bezzałogowych, często określanych jako „drony” i eliminowanie podejrzanych terrorystów na niestrzeżonych terytoriach Jemenu i Pakistanu. Brennan był również głęboko zaangażowany w okres przygotowań do ataku na Osamę bin Ladena, w maju 2011 roku.

Jeśli senat potwierdzi nominację, Brennan zastąpi emerytowanego generała Davida Petraeus’a, który zrezygnował ze stanowiska dyrektora CIA w listopadzie, kiedy wyszedł na jaw pozamałżeński romans z jego biografką.

Był postrzegany jako faworyt do przejęcia stanowiska dyrektora CIA, na początku pierwszej kadencji Obamy, ale wycofał się z ubiegania się o funkcję, po tym jak demokratyczni działacze wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z jego powiązaniami z „ zaawansowanymi przesłuchaniami”, czyli surowymi taktykami przesłuchiwań agencji podczas kadencji Busha.

W październiku 2008 roku, Brennan, powiedział w wywiadzie, że jest przeciwny podtapianiu lub symulowaniu tonięcia i jakiejkolwiek innej taktyce przesłuchiwania, do której używa się  tortur. CIA było krytykowane za stosowanie podtapiania na trzech podejrzanych terrorystach i zaprzestało od tamtego czasu stosowania tej praktyki.

Brennan pracował w CIA na różnych stanowiskach od 1980 do 2005 roku. Przed dołączeniem do narodowej służby bezpieczeństwa Białego Domu był prezesem i dyrektorem korporacji analitycznej od 2005 do 2008 roku.

„Nikt nie jest bardziej wykwalifikowany, oddany lub doświadczony” powiedział w oświadczeniu komisarz nowojorskiej policji, Raymond Kelly. „On w pełni rozumie, że Nowy Jork pozostaje na celowniku zamorskich terrorystów, a on jest zobowiązany do powstrzymania ich tam, zanim będą mieli okazję do ataku tutaj” – dodał.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: agata.florczak
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>