Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Dec 19

Obama pracuje nad ‘złożonym problemem’ z bronią

Biały Dom nie powiedział publicznie wiele o szczegółach nowej strategii dotyczącej broni, wszystkie ustalenia odbywają się za kulisami.

Barack Obama przeprowadził szereg spotkań z głównymi doradcami w poniedziałek (17.12.12), dzień po tym jak powiedział ocalałym z masakry w Newtown, że „użyje każdej mocy jaką ten urząd posiada”, by wykorzystać  „wysiłek mający na celu zapobieganie takim tragediom”. Prezydent powiedział również, że projekt rozwinie się  w najbliższych tygodniach.

W poniedziałek prezydent dyskutował na temat zaistniałej sytuacji z wiceprezydentem Bidenem, starszymi doradcami oraz z członkami gabinetu (ministrem sprawiedliwości,  Eric’iem Holderem, ministrem oświaty, Arne’y Duncanem oraz ministrem zdrowia i opieki społecznej Kathleen Sebelius).

Nowe propozycje dotyczące kontroli broni są częścią wniosku prezydenta.  Obama wyraził także  potrzebę współpracy z psychologami, rodzicami i nauczycielami jak również z organami ścigania.

„Jest to złożony problem, który wymaga złożonego rozwiązania” powiedział Carney, rzecznik Białego Domu. „Żaden akt prawny, żadne działania nie mogą w pełni rozwiązać problemu”- dodał.

 

Komentarze (1)Add Comment
...
Napisane przez Andrzej, 2012.12.19 15:19
Witam,
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ograniczenia dostępu do broni palnej. Demokratyczna senator Dianne Feinstein już zapowiedziała złożenie odpowiedniego projektu ustawy. Jednakże wymagałoby to zmiany Konstytucji, albowiem druga poprawka do Konstytucji USA gwarantuje prawo obywateli do posiadania broni. Prezydent Obama popierając ten projekt naraziłby się potężnemu lobby producentów i posiadaczy broni. Ale na dobrą sprawę ma niewiele do stracenia, bowiem kolejny raz nie może ubiegać się o fotel prezydenta. Miałby natomiast za sobą poparcie wielu zwykłych obywateli. Przeszedłby do historii jako ten, który wprowadził zmianę w Konstytucji dla wspólnego dobra.
Pozdrawiam; Andrzej

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: agata.florczak
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>