Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 18

Obama prowadzi w swing states

Barack Obama od kilku dni stopniowo powiększa swoją przewagę nad rywalem, Mittem Romney’em. W kluczowych dla wyborów stanach, tzw. swing states gdzie poparcie obu kandydatów jest mniej więcej równe, Obama zaczyna wyprzedzać Republikanina o kilka punktów procentowych. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Barack Obama pozostałby w Białym Domu na kolejną kadencję.

Z najnowszego sondażu wynika, że Obama prowadzi w trzech najważniejszych swing states czyli w Ohio, Wirginii i na Florydzie. Na Florydzie Obama prowadzi w stosunku 49 do 44 procent, w Ohio - 50 do 43 procent, a w Wirginii - 49 do 44 procent.

W poprzedniej kadencji to właśnie głosy ze swing states zdecydowały o wygranej obecnego prezydenta. Analitycy twierdzą, że jeśli Obama utrzyma prowadzenie aż do dnia wyborów, wygraną ma praktycznie zagwarantowaną. Wynika to z amerykańskiego systemu wyborczego, gdzie o wyborze prezydenta decydują głosy elektorskie. Zwycięzca w danym stanie otrzymuje całą pulę głosów elektorskich.

Dodatkowo z sondażu wynika, że na 7 tygodni przed ostatecznym głosowaniem, zdecydowana większość Amerykanów wybrała już swojego kandydata. Obecnie niezdecydowanych jest tylko 6 procent. Politolodzy zgodnie twierdzą, że nie pamiętają aby tak wcześnie większość Amerykanów zdecydowało kogo poprze w wyborach.

Ciosem dla Republikanów jest na pewno fakt, że większość osób ze swing states uważa, że to Obama lepiej poradzi sobie z gospodarką niż Romney. Dotychczas gospodarka była atutem Republikanina.

Dodatkowo na podstawie kolejnego sondażu zauważono, że Amerykanie są bardziej optymistyczni. A rosnący optymizm wśród Amerykanów wiąże się z rosnącym poparciem dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta, przez co Obama jeszcze bardziej zwiększa swoją przewagę.

Można więc wywnioskować, że ogromne zaufanie Amerykanów oraz spektakularna konwencja Demokratów sprzed kilku tygodni, przyczynią się do ostatecznego zwycięstwa Baracka Obamy.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Joanna Nędzyńska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>