Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 28

Walka sztabów wyborczych Obamy i Romneya

Im bliżej ostatecznego dnia wyborów tym bardziej zacięta walka między Demokratami a Republikanami o głosy obywateli amerykańskich. Sztaby wyborcze prezydenta Obamy oraz kandydata z ramienia Republikanów Mitta Romneya prześcigają się w pomysłach na coraz lepsze i ostrzejsze spoty wyborcze. Mają one na celu pokazać kandydata w jak najlepszym świetle i dodatkowo pogrążyć przeciwnika.

Nie trzeba było długo czekać zanim najnowszy spot Demokratów nawiąże do niedawnego potknięcia Mitta Romneya, który na potajemnie nagranym spotkaniu ze sponsorami swej kampanii mówi, że "47 procent Amerykanów" nie płaci podatków, uważa się za ofiary i naciąga rząd na świadczenia socjalne. Kandydat Republikanów powiedział też, że "nie dba" o tych ludzi, gdyż na pewno nie będą na niego głosować.

W spocie Obamy pokazano więc zwykłych, prostych Amerykanów, zmagających się z różnymi problemami. W spocie pokazano między innymi samotną matkę z dziećmi czy niepełnosprawnego weterana. Dodatkowo w tle słychać głos Romneya stwierdzającego "moim zadaniem nie jest martwić się o tych ludzi".

Mitt Romney z kolei, nie mając do wykorzystania żadnego potknięcia Obamy, znów stwierdza, że wybranie jego na prezydenta poprawi amerykańską gospodarkę. Tym razem w spocie skupił się na bezrobociu, który to zwiększył się za czasów Obamy. Republikanin, stwierdził, że "zbyt wielu Amerykanów walczy aby znaleźć pracę. Zbyt wielu tych, którzy pracują, żyje od pierwszego do pierwszego".

Politolodzy zauważyli jednak, że Romney nie powiedział jak chce się z problemem bezrobocia uporać. Uważają oni, że ten spot jest tylko próbą zatarcia niedawnego potknięcia kandydata na prezydenta, wykorzystanego przez sztab Demokratów.

Dodatkowo sondaże wyraźnie wskazują, że to Obama zostanie wybrany na swoją drugą kadencję. Prowadzi on nie tylko w sondażu ogólnopaństwowym, ale także w kluczowych „swing states”, gdzie już wyprzedza swojego rywala o kilka punktów procentowych.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Joanna Nędzyńska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>