Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 26

Wybory otworzą granicę USA dla Polaków

Mimo, że plan Zgromadzenia Ogólnego Narodów jest bardzo napięty, prezydent Bronisław Komorowski miał okazję przeprowadzić krótką rozmowę z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Barackiem Obamą. W rozmowie Obama nawiązał oczywiście do nieustającego problemu jakim jest brak możliwości podróżowania Polaków do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Okazja do rozmowy nadarzyła się podczas poniedziałkowej powitalnej kolacji dla członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Pytany przez dziennikarzy Bronisław Komorowski na temat swojego spotkania z prezydentem Obamą odpowiedział tylko "to nie jest wizyta w Stanach Zjednoczonych, ale w ONZ". Dodał również, że "ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory (prezydenckie) w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu".

Na pytanie o to co dokładnie powiedział Obama, Komorowski odpowiedział, że prezydent USA przypomniał, że istnieje takie zobowiązanie wobec Polaków i że „jest to sprawa do załatwienia”. Ze swojej strony prezydent Komorowski zapowiedział, że „Polska jest skłonna współdziałać w załatwieniu tej niełatwej sprawy”. Dodatkowo stwierdził, że cieszy się, że to właśnie prezydent USA nawiązał do tego problemu.

Nie tylko Bronisław Komorowski bierze udział w ważnych spotkaniach. Jak poinformowało we wtorek MSZ minister Radosław Sikorski również weźmie udział w Zgromadzeniu Ministrów Spraw Zagranicznych Państw UE z amerykańską sekretarz stanu Hilary Clinton. Jednym z celów naszej dyplomacji jest promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa w ONZ w latach 2018-2019. MSZ podkreśliło również, że takie spotkanie pomaga w dialogu na temat najważniejszych problemów międzynarodowych, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa i pokoju na świecie, jak i spraw społecznych i gospodarczych.

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Joanna Nędzyńska
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>