Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 22

Polska bliżej zniesienia wiz do USA

Prezydent pytany o sprawę niepodległości Palestyny, powiedział, że nie jest do końca wiadomo w jakim trybie sprawy związane z oczekiwaniami Palestyny będą rozstrzygane przez ONZ czy na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa - wtedy Polska w Radzie Bezpieczeństwa nie zasiada, czy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - wtedy Polska będzie musiała zająć stanowisko jednoznaczne.

- Polska stawia na to, aby zachęcić obie strony konfliktu, do powrotu do stołu negocjacji, do rozmawiania, szukania kompromisowego rozwiązania. Zgadzamy się w pełni z tym, że Palestyńczycy mają absolutne prawo do swojego państwa, słuszne są ich oczekiwania, że świat to zrozumie i doceni, ale chcielibyśmy, żeby to stało się nie w wyniku narastania konfliktu na Bliskim Wschodzie i kosztem poczucia bezpieczeństwa Izraela, tylko chcielibyśmy, żeby to się odbyło na drodze procesu pokojowego opartego o negocjacje, o kompromis - podkreślił Bronisław Komorowski.

Przebywający w Nowym Jorku prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Polska jest bliżej zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. - Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym roku - mówił prezydent w programie "Gość Jedynki" w TVP.  Rozmowa odbyła się w siedzibie nowojorskiej giełdy.

Czy jesteśmy bliżej zniesienia wiz - pytał dziennikarz. - Jesteśmy bliżej zniesienia wiz, zmiany systemu wizowego i odnotowuję to z ogromną satysfakcją i nadzieją, że złożona w wyniku mojej wizyty w USA w ubiegłym roku obietnica prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie dotrzymana - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który jest z wizytą w Nowym Jorku.

- Jestem przekonany że trwa duża praca, wykonywana zarówno przez administrację amerykańską, jak i przez polskie
środowiska, praca lobbingowa w Kongresie Stanów Zjednoczonych, aby to, o czym marzymy - aby Polska była objęta systemem ruchu bezwizowego - stało się faktem. Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym roku - powiedział Bronisław Komorowski.

Pytany, czy na środowej kolacji z udziałem innych uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, miał okazję zamienić kilka słów z prezydentem Barackiem Obamą, powiedział, że to są spotkania, w których uczestniczy kilkaset osób, spotkania grzecznościowe. - Ale - podkreślił Bronisław Komorowski - Polska się wyróżnia na tle prawie wszystkich tu obecnych głów państw, tym, że mamy w miarę regularne spotkania i konsultacje z administracją amerykańską, także na szczeblu prezydentów.
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: prezydent.pl
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>