Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Mar 19

Stosunki dwustronne Polska - Stany Zjednoczone 2006-2011

Utrzymanie trwałych, sojuszniczych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje jednym ze strategicznych zadań polskiej polityki zagranicznej. Priorytetowym celem jest wzmocnienie roli Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa naszego kraju poprzez współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i systematyczne rozszerzanie obszarów współpracy dwustronnej. Relacje z USA stanowią kluczowy element budowy pozycji Polski w przestrzeni transatlantyckiej, dopełniający i wzmacniający naszą pozycję międzynarodową kształtowaną w ramach UE. Współpraca z Waszyngtonem obejmuje pełen zakres stosunków międzynarodowych – od kwestii gospodarczych, poprzez bezpieczeństwo, promocję demokracji, do spraw kontaktów międzyludzkich i relacji kulturalnych.

Więcej…
Paź 12

Doktryna prezydenta J.Monroe'a i jej znaczenie dla kształtowania się polityki zagranicznej USA

http://images.virtualology.com/images/435.jpgUSA jako pierwsze państwo na świecie uznały w maju 1822 r. niepodległość państw Ameryki Łacińskiej. Wywalczyły one sobie niezależność od Hiszpanii w trakcie wojen napoleońskich i bezpośrednio po ich zakończeniu. To będzie genezą do ogłoszenia doktryny Monroe. Doktryna ta nie była niczym nowym.

Więcej…
Paź 12

Jakie znaczenie dla historii USA miało wprowadzenie do Konstytucji XIII, XIV i XV poprawki

http://www.elcivics.com/constitution_quill_pen.jpgProblemem, przed jakim stanęło Południe, była kwestia murzyńska. Czarne kodeksy zostały zahamowane przez 14. i 15. poprawkę do konstytucji, ale prominentni południowcy nie zrezygnowali z możliwości ograniczenia praw czarnych, szczególnie praw wyborczych. Nie wynikało to tylko z rasizmu, za tym stały także względy polityczne, szczególnie w latach 80. i 90., kiedy pojawiła się populistyczna partia, która wykorzystywała głosy czarnych do swoich celów.

Więcej…
Paź 12

New Manifest Destiny i jego wpływ na politykę zagraniczna USA w drugiej poł. XIX w.

http://cdn.dipity.com/uploads/events/b7d30eed1c46d727f2fcd888a0b5d6ce_1M.pngManifest Destiny (Objawione Przeznaczenie) była doktryną mówiącą o tym, że misją narodu amerykańskiego jest zasiedlenie całego kontynentu. Jednakże kontynent został zasiedlony. Pogranicze zniknęło w latach 80. i 90. XIX w. W związku z tym teraz pojawiły się pytania wśród ideologów – co dalej?, jaka przyszłość? Myśliciele zaproponowali odpowiedź, która spowodowała powstanie nowej ideologii – New Manifest Destiny (Nowego Objawionego Przeznaczenia).

Więcej…
Wrz 29

Flaga USA i jej 26 zmian

http://us-flag.net/images/US%20Flag%20Flying.jpgFlaga Stanów Zjednoczonych Ameryki nazywana Stars and Stripes, Red, White and Blue, Old Glory, The Star Spangled Banner, została przyjęta w oryginalnej 13-gwiazdkowej wersji 14 czerwca 1777. Od 04 lipca 1960 w obecnej 50 – gwiazdkowej wersji z trzynastoma poziomymi pasami w kolorze czerwonym i białym ułożonymi na przemian zaczynając od czerwonego, w lewym górnym rogu widnieje niebieski kanton z 50 białymi gwiazdami symbolizujących 50 obecnych koloni – nazywany jest Navy Jack. Flaga przeszła aż 26 zmian zanim ewoluowała do obecnej wersji.

Więcej…

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>