Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Sep 29

Flaga USA i jej 26 zmian

http://us-flag.net/images/US%20Flag%20Flying.jpgFlaga Stanów Zjednoczonych Ameryki nazywana Stars and Stripes, Red, White and Blue, Old Glory, The Star Spangled Banner, została przyjęta w oryginalnej 13-gwiazdkowej wersji 14 czerwca 1777. Od 04 lipca 1960 w obecnej 50 – gwiazdkowej wersji z trzynastoma poziomymi pasami w kolorze czerwonym i białym ułożonymi na przemian zaczynając od czerwonego, w lewym górnym rogu widnieje niebieski kanton z 50 białymi gwiazdami symbolizujących 50 obecnych koloni – nazywany jest Navy Jack. Flaga przeszła aż 26 zmian zanim ewoluowała do obecnej wersji.

14 czerwca 1777 r. Drugi Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję o fladze, która głosiła: Postanawia się, że na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację. Opisując nową flagę, Kongres napisał: Biel oznacza Czystość i Niewinność; czerwień – Niezłomność i Męstwo; błękit – Czujność, Wytrwałość i Sprawiedliwość. Upamiętnieniem dla tych wydarzeń jest obchodzone 14 czerwca "Święto Flagi". Rezolucja o fladze nie określała ułożenia gwiazd. Pierwotnie używano wielu wariantów, jak np. aranżacja ich na linii okręgu, lecz stopniowo skłoniono się ku układowi poziomych rzędów. Wraz z przyłączaniem do Unii kolejnych stanów, dokładano do flagi kolejne gwiazdy i pasy, aż do momentu gdy powodowało to bałagan. W końcu ustalono, że każdy stan będzie symbolizować osobna gwiazda, jednak liczba pasków będzie wynosić 13, dla upamiętnienia liczby pierwotnych kolonii. Flaga z 15 pasami i 15 gwiazdami zainspirowała Francisa Scotta Keya do napisania pieśni The Star-Spangled Banner, będącej obecnie narodowym hymnem USA.

Ostatnia zmiana w wyglądzie flagi miała miejsce w 1960 r., po przyłączeniu do USA Hawajów. Rok wcześniej przyłączono do USA Alaskę, co dało początek krótkiemu żywotowi flagi z 49 gwiazdami. Po raz pierwszy amerykańska flaga zawisła 3 września 1777r nad Cooch's Bridge w stanie Maryland w czasie wojny o niepodległość.

Flaga stała się potężnym symbolem amerykanizmu i dumnie powiewa w amerykańskich domach przy wielu okazjach takich jak Memorial Day obchodzony w ostatni poniedziałek maja, upamiętniające żołnierzy poległych w służbie ojczyźnie, odbywające się 11 listopada święto weteranów wojennych Veteran's Day, no i oczywiście Independence Day obchodzony 4 lipca.

Procedury postępowania z flaga amerykańską określone są w United States Flag Code, czyli Kodeksie flagi amerykańskiej. Jest to dokument federalny, w którym szczegółowo zostały wyjaśnione zasady zachowywania się wobec flagi.

Jednym z przepisów zawartych w tym kodeksie jest np. instrukcja składania flagi. Na czas żałobnego przemarszu oraz modlitwy nad grobem trumnę przykrywa się rozwiniętą flagą, a po zakończeniu uroczystości składa się ją i wręcza najbliższej rodzinie zmarłego. Bardzo istotny jest sposób składania flagi – musi ona przyjąć kształt trójkąta, na którego wierzchu widać część z wyhaftowanymi białymi gwiazdami. W kodeksie zawarta jest również informacja jak zachowywać się wobec flagi w czasie wszelakich uroczystości narodowych. I tak na przykład podczas Memorial Day, do godziny dwunastej flaga musi być opuszczona do połowy masztu. Dopiero od południa do zachodu słońca może dumnie powiewać na samym jego szczycie. Istotne jest również odpowiednie oddawanie czci fladze. Kiedy orszak mija obywateli zgromadzonych podczas uroczystości narodowej, muszą oni przyjąć opisaną w kodeksie pozę. I tak na przykład cywile, widząc mijającą ich flagę, są zobowiązani stać na baczność, jednocześnie trzymając prawą rękę na sercu. Panowie muszą również pamiętać o zdjęciu nakrycia głowy i umieszczeniu go pod swoim lewym ramieniem. Żołnierze powinni natomiast salutować fladze, zachowując tę pozę aż do momentu, gdy zniknie ona z zasięgu ich wzroku.

Przyjętą metodą niszczenia starych, podartych flag jest palenie ich podczas specjalnej ceremonii. Palenie flagi jest też jednym z możliwych aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa, w celu zaprotestowania przeciwko działaniom rządu, lub dla zamanifestowania postaw antyamerykańskich. Natomiast flaga powieszona odwrotnie, dołem do góry, jest sygnałem niebezpieczeństwa. Sygnał ten jest zapisany w regulaminie wojskowym. Można go jednak wykonać tylko w sytuacji skrajnego niebezpieczeństwa.

Więcej na temat flagi i jej hsitorii zobacz>>>

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Katarzyna Jamrozik
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>