Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

Mar 06

Kto pierwszy docenił geniusz naukowy Madame Skłodowskiej?

W tym roku mija 100 lat odkąd Maria Skłodowska - Curie otrzymała II Nagrodę Nobla. Niekwestionowana królowa nauki, pionierka, która na swoją pozycje zapracowała fizycznie, nie tylko w zakresie fizyki, jako nauki, ale i fizyczności rozumianej w zakresie własnoręcznego przetworzenia ton smółki uranowej.

 

Jej gwiazda rodziła się w biedzie, poświeceniu i braku akceptacji środowiska naukowego. Naukowca w niepozornej i skromnej kobiecie, jako pierwsi docenili po drugiej stronie Atlantyku. To właśnie naukowe elity Stanów Zjednoczonych pierwsze dostrzegły wielkość jej  osiągnięć. Dostawała tony listów oraz zaproszeń na wykłady i bankiety, których konsekwentnie unikała. Zaproszenia do Białego Domu jednak nie sposób było odrzucić. Gdy tuz przed ceremonią okazało się, że madame Curie nie ma nawet togi, należnej profesorowi, organizatorzy kazali jej uszyć  jedwabną sukienkę na miejscu.

 

Hołd niestrudzonej madame Skłodowskiej oddali Amerykanie  również w 1943 roku. W Hollywood nakręcono film biograficzny "Madame Curie".

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Sylwetkę Marii Skłodowskiej - Curie przypomina w numerze marcowym miesięcznik National Geographic Polska. Zachęcamy do lektury.

 

Za: P. Szczucińska, "Skłodowska - Curie", National Geographic Polska, numer 03 (138) marzec, 2011, s. 74-87, youtube.com, wikipedia.pl, wikipedia.en

Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Redakcja
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>