Serwis jest efektem współpracy Ambasady USA w Polsce i Fundacji Instytut Spraw Zagranicznych

May 29

Memorial Day - chwila ciszy i zadumy

W swoim cotygodniowym przemówieniu, Barack Obama złożył hołd wszystkim, którzy polegli w służbie Stanom Zjednoczonym.

"Obchodzimy to święto nie tylko ku pamięci tych, którzy nosili mundury tego kraju, lecz tych spośród nich - którzy zginęli na służbie. chcemy więc uczcić tych, którzy oddali swoje życie w obronie swoich współobywateli. Którzy dali dowód ostatecznego poświęcenia ochronie Stanów Zjednoczonych Ameryki" - mówił Barack Obama w piątek poprzedzający Memorial Day.

To federalne święto obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja i upamiętnia Amerykanów i Amerykanki, którzy polegli w czasie służby wojskowej.

Początkowo (oficjalnie od 1868 roku - na mocy rozkazu generała Johna Logana) Memorial Day był świętem ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej. Święto to również miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu.
Pierwotna nazwa (Decoration Day) tego święta pochodzi od składania kwiatów na grobach żołnierzy: pierwsze tego typu zorganizowane oddawania czci poległym żołnierzom, miało miejsce jeszcze przed zakończeniem wojny secesyjnej! Świadczyć ma o tym dedykacja hymnu z 1867 roku ("Kneel Where Our Loves are Sleeping") - "Kobietom Południa, które składały kwiaty na grobach poległych Konfederatów".

Memorial Day był różnie obchodzony w różnych stanach. Do 1890 roku obchodziły go praktycznie wszystkie stany Północy.
Aż do czasów po pierwszej wojnie światowej (gdy charakter święta zmienił się i jest ono obchodzone, by uczcić pamięć wszystkich Amerykanów, którzy polegli w jakiejkolwiek wojnie - nie tylko secesyjnej) Memorial Day nie był obchodzony w południowych stanach.
Pomimo ustawy o świętach federalnych z 1971 roku, do dzisiaj część stanów Południa obchodzi dodatkowe uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Konfederacji.

Przez lata, uroczystości Memorial Day traciły na oprawie. Pierwsza od 60 lat parada z tej okazji, odbyła się w Waszyngtonie w 2004 roku.
Aby przypomnieć Amerykanom o sensie tego święta, w 2000 roku przyjęta została rezolucja "Narodowy moment upamiętnienia", która wzywa, aby o godz.15.00 lokalnego czasu, wszyscy Amerykanie "dobrowolnie i na własny sposób zatrzymali się na chwilę w zadumie i milczeniu, składając hołd i upamiętniając amerykańskich żołnierzy poległych na służbie".

Więcej o Memorial Day można przeczytać m.in. na stronie Dept of Veterans Affairs
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy
Autor: Górnicka Magdalena
Drukuj PDF

Ekonomia

najważniejsze informacje z amerykańskiej i globalnej gospodarki

Czytaj więcej >>

Energia

informacje o działaniach wpływających na bezpieczeństwo energetyczne USA i Polski

Czytaj więcej >>

Ekologia

najnowsze trendy i tendencje

Czytaj więcej >>